pluginy i dodatki do programu niByLog

spis treści

pluginy

Pluginy programu niByLog są programami PHP współpracującymi z niByLogiem, operującymi na jego danych i rozszerzającymi jego możliwości.

Uruchomienie: po pobraniu pliku należy rozpakować go do podkatalogu plugins w katalogu, w którym został zainstalowany niByLog. Wywołanie plugina następuje za pośrednictwem programu głównego poprzez przekazanie nazwy plugina w parametrze plug, np.

  index.php?plug=kalendarz

gdzie index.php to nazwa strony głównej bloga zawierającej wywołanie skryptu nibylog.php. Każdy plugin posiada różne opcje konfiguracyjne możliwe do ustawienia w pliku php danego plugina. Więcej informacji o konfiguracji niByLoga i pluginach znajdziesz w podręczniku programu.

niByLog.Stat

Plugin niByLog.Stat umożliwia wygenerowanie statystyk wpisów — częstotliwości, rozkład miesięczny, tygodniowy, dobowy, aktywność użytkowników itp.

ostatnia wersja: 1.5.0 (2003.04.05)
niByLog.Stat_plugin.1.5.0.zip (4 878 bajtów)

niByLog.Kalendarz

Plugin prezentujący archiwum wpisów w postaci kalendarza.

ostatnia wersja: 1.4.0 (2003.09.17)
niByLog.Kalendarz_plugin.1.4.0.zip (3 232 bajty)

niByLog.Archiwum.Tabela

Plugin prezentujący archiwum wpisów w postaci tabeli przedstawiającej podsumowania poszczególnych miesięcy.

ostatnia wersja: 1.2.0 (2003.04.05)
niByLog.ArchiwTab_plugin.1.2.0.zip (2 084 bajty)

programy dodatkowe

Programy dodatkowe działają w podobny sposób jak pluginy, jednak ze względu na swoją konstrukcję i/lub przeznaczenie nie są wywoływane za pośrednictwem niByLoga. Sposób ich użycia zależy od konkretnego programu i jest opisany poniżej.

niByLog.title.generator

Program niByLog.title.generator umożliwia utworzenie znaczących tytułów stron na blogu, czyli sensownych tekstów do umieszczenia w tagu <title>. W zależności od przekazywanych do niByLoga parametrów wygenerowany tekst może zawierać tytuł i datę prezentowanego wpisu, miesiąc prezentowanego archiwum, nazwę plugina itd. O potrzebie tworzenia znaczących tutułow stron można przeczytać na stronie "W głąb dostępności".

Uruchomienie: po rozpakowaniu pobranego pliku do katalogu, w którym znajduje się blog, należy w sekcji <head> (w stronie strony zawierającej wywołanie skryptu niByLoga, lub w szablonie nagłówka bloga) w miejscu gdzie znajduje się tag <title> umieścić kod:

  <title><?php include('nibylogtitle.php'); ?></title>

Szczegóły konfiguracji są opisane w pliku nibylogtitle.php.

ostatnia wersja: 1.0.0 (2003.09.18)
niByLog.Title.1.0.0.zip (2 354 bajty)

niByLog.RSS.generator

Program generujący feed RSS — czyli wyciąg z najnowszych wpisów niByLoga w postaci XML wg specyfikacji RSS 2.0. Wygenerowane dane umożliwiają agregatorom RSS, czyli programom odczytującym te dane, np. powiadomienie użytkownika, że na Twoim blogu są nowe wpisy, albo umieszczenie ich treści/nagłówków na innych stronach.

Uruchomienie: po rozpakowaniu pobranego pliku i skonfigurowaniu programu (szczegóły konfiguracji są opisane w pliku rss.php) wystarczy umieścić plik rss.php na serwerze i ogłosić jego adres jako źródło RSS dla bloga.

ostatnia wersja: 1.1.1 (2003.11.01)
niByLog.RSS.1.1.1.zip (3 261 bajtów)

© MiMaS 2001-2003