co, o czym i dla kogo

Pierwotny wstęp do tej strony brzmiał tak: TheTarPit - smoliste grzęzawisko jest moją małą próbą zmierzenia się z rzeczywistością projektów informatycznych. Prezentuję tutaj mój prywatny i/lub hobbystyczny punkt widzenia spraw związanych z wytwarzaniem oprogramowania. Słowo „wytwarzanie” powinno sugerować podejście raczej „na poważnie”, zawodowo, żeby nie powiedzieć „na skalę przemysłową”, chociaż w wielu przypadkach dotyczy również prywatnego „dłubania” w domowym zaciszu. Interesujące mnie wszelkie zagadnienia związane z projektami informatycznymi, a więc dotyczące zarówno technik, narzędzi i metod jak również organizacji i interakcji uczestników przedsięwzięcia. Czasami prezentuję tu zwykłe przemyślenia dnia codziennego, czasami zagadnienia teoretyczne, o których nie chcę zapomnieć, a czasem jakiś opis ciekawego narzędzia czy choćby całkowicie subiektywnie interesujący news. Zastrzegam równocześnie, iż nie daję żadnej gwarancji, że jakikowiek przedstawiony tutaj fakt ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością lub z szeroko rozumianą prawdą.

Z czasem jednak okazało się, że utrzymywanie zainteresowań w tak nakreślonej tematyce zrobiło się męczące. Dlatego od pewnego czasu publikuję również przemyślenia na temat Sieci Semantycznej i Internetu w ogólności. Oba te tematy stanowią idealne uzupełnienie pierwotnie założonej tematyki ponieważ w tych technologiach (a w szczególności w SW) widzę najciekawszą przyszłość projektów informatycznych.

Wszelkie teksty publikowane na tej stronie podlegają ściśle określonej (choć liberalnej) licencji — zapoznaj się z warunkami użytkowania.

Przede wszystkim jednak jest to blog — nieregularny, zupełnie nie chronologiczny i bynajmniej nie zobowiązujący.

grzęzawisko?

Oczywiście cytat:

Programowanie jest [...] smolistym grzęzawiskiem, w którym utknęło wiele prac, i twórczą działalnością, która daje radość, ale sprawia ból. Według wielu ludzi, radość przeważa nad bólem.

MiMaS

  • imię IRL: Michał
  • rocznik: 1974, czerwiec
  • mgr inż. inż.
  • zawodowo: projektant, programista, facet odpowiedzialny za błędy innych
  • hobbystycznie: przeróżnie
  • pogląd: naukowy, momentami filozoficzny
  • w sieci intensywnie od roku 2000
  • kontakt tutaj

Agentów Sieci Semantycznej oraz wszelkich sympatyków projektu FOAF pewnie bardziej zainteresuje PersonalProfileDocument FOAF

technikalia

XHTML+CSS

Strona TheTarPit jest wykonana w standardzie XHTML 1.0 Strict z maksymalną na jaką mnie było stać separacją warstwy treści od prezentacji. Cały wygląd jest opisany przez style CSS.

Wyświetlanie w sposób zgodny z intencją autora wymaga zastosowania rozsądnie nowej przeglądarki, czyli takiej, która jest świadoma istnienia wspomnianych standardów i obsługuje aktualne ich wersje opublikowane przez W3C. Osobiście polecam przeglądarki z rodziny Mozilla [pl] (np. Firefox [pl]) lub Opera [pl]. Natomiast zdecydowanie odradzam Internet Explorera — nawet najnowsza wersja źle obsługuje CSS i ta strona wygląda nie zupełnie tak jak powinna.

JavaScript

Niektóre elementy na tej stronie wymagają zastosowania przeglądarki z włączoną obsługą JavaScript. Dotyczy to przede wszystkim rozszerzonych funkcjonalności formularzy — głównie preferencji użytkownika i komentarza do wpisu. Podstawowa funkcjonalność tych formularzy jest zachowana nawet przy braku obsługi JavaScriptu.

klawisze dostępu

Nawigacja po poszczególnych stronach za pomocą klawiatury jest możliwa z wykorzystaniem zdefiniowanych klawiszy dostępu.

silnik bloga

Wpisy bloga do lipca 2005 włącznie były zarządzane przez program niByLog, w którego rozwijaniu i supportowaniu miałem przyjemność osobiście uczestniczyć. Od sierpnia 2005 blog jest prowadzony przy pomocy mojego autorskiego programu o roboczej nazwie QNDBE, którego podstawową cechą jest to, że praktycznie nie istnieje.

nicetitle

dymek nicetitle

W przeglądarkach, które mają dobre wsparcie dla W3C DOM 2 i włączoną obsłuję JavaScript, przy wskazaniu odnośnika lub akronimu wskaźnikiem myszy lub za pomocą klawiatury mogą pojawiać się niestandardowe, „eleganckie” podpowiedzi. Przykładowo w przeglądarce Mozilla Firefox wygląda to podobnie, jak na obrazku obok (z tym, że teraz pewnie obowiązuje tutaj już inna kolorystyka). Efekt ten został uzyskany przy pomocy skryptu Nice titles, do którego dodałem kilka drobnych uzupełnień. Funkcjonalność tę możesz włączyć w ustawieniach strony.

komentarze

W przeglądarkach obsługujących JavaScript na formularzu wprowadzania komentarzy do wpisu funkcjonuje mechanizm podglądu wprowadzanego komentarza po sformatowaniu do postaci takiej, jaka będzie zapisana. Wykorzystałem tutaj technikę bazującą na obiekcie XMLHttpRequest znaną jako AJAX. Do wywołania serwerowego skryptu formatowania komentarzy użyłem obiektu DataRequestor.

Formatowanie zgodne z Markdown jest przeprowadzane za pomocą minimalnie zmodyfikowanego skryptu PHP Markdown.

syndykacja

Początki dziesięciu ostatnich wpisów są dostępne w formacie RSS.

embedded RDF

Strony tego bloga (treści wpisów i nie tylko) zawierają osadzone informacje RDF zapisane zgodnie ze standardem Embedded RDF. Zobacz wpis na ten temat.