[podczas gdy mnie nie było] Semantic Overflow

Niektóre z moich subskrypcji RSS w Bloglines

Podczas mojej przedłużającej się nieobecności zaniedbałem wiele rzeczy. Okazuje się, że wbrew temu co gadają spece od uzależnień, czytanie blogów należy do czynności najłatwiej zaniedbywalnych... Strumień wejściowy nie wysycha praktycznie nigdy, więc wszelkie opóźnienia w konsumpcji powodują zator. Jak widać na obrazku obok, nawet w interesujących tematach zebrało mi się kilka nie przeczytanych postów. Staram się to powoli nadrabiać, choć zapewne jest to syzyfowa praca. Znając jakość informacji podawanych na PlanetRDF zakładam, że jest tam jeszcze około dwóch tysięcy nie odkrytych przeze mnie potencjalnie interesujących postów. Koszmarne w sumie. :-/

Jednym z takich wykopanych staroci jest informacja z października zeszłego roku o tym, że wystartowała strona Semantic Overflow. „For questions about semantic web techniques and technologies.

Jest to zasadniczo strona typu Q&A oparta na silniku Stack Exchange, tym samym, który zapewne znacie już z Stack Overflow, Server Fault, devPytania czy kilkudziesięciu innych podobnych stron. Nie ma zatem o czym przesadnie się rozpisywać.

Natomiast sam fakt, że istnieje takie miejsce jest ważny. Ludzie nie chcą i/lub nie umieją czytać dokumentacji, boją się specyfikacji, nie mają ochoty sprawdzać samemu, nie potrafią szukać informacji w Sieci — a tutaj mogą po prostu zapytać. Dziesiątki dobrych blogów, setki publikacji ani grupy dyskusyjne nie dadzą moim zdaniem takiego przyspieszenia wzrostu powszechnej świadomości na temat Semantic Web jakie (potencjalnie) może dać ta prosta strona. Zdecydowanie brakowało takiego miejsca kiedy prawie 5 lat temu zaczynałem publicznie wspominać o SW i czułem się trochę jak wysłannik pozaziemskiej cywilizacji...

Jedna rzecz jest jednak trochę dziwna — dlaczego Semantic Overflow nie ma ani grama osadzonego RDF-a? Czyżby szewc bez butów chodził..?

poprzednie wpisy:

SW logo: tri-color cube

Kilka dni temu W3C opublikowało nowe logo technologii Semantic Web. Klasyczne logo RDF chyba jednak bardziej do mnie przemawia... Choć nowe pewnie bardziej pasuje od aktualnych trendów typu Web <del>2.0</del> 3.0. ;-)

DBpedia - niedowiarkom gwóźdź do trumny

Komuś, kto by próbował jeszcze sugerować, że Sieć Semantyczna „się nie uda” lub „nie ma sensu”, proponuję przeprowadzić następujący eksperyment:

Tabulator (Firefox Extension + Opera Widget)

Znany zapewne wszystkim miłośnikom technologii Sieci Semantycznej Tabulator doczekał się niedawno wydania w postaci rozszerzenia Firefoksa. Co prawda jeszcze jako alpha, ale to zawsze coś. :-) Analogiczny widget dla Opery istnieje już od dawna.

microformats vs Semantic Web

Wciąż nadrabiając zaległości w życiu blogosfery trafiam na wiele przykładów (serio, nie dotyczy to tylko przypadku ostatniego wpisu) powstawania w zbiorowej świadomości łebmasterów pomieszania pojęć związanych z Semantic Web i microformats. Najczęściej prowadzi to do nadinterpretacji i przecenienia roli tej drugiej koncepcji. I chociaż pisałem wczoraj, że nie rozwinę myśli o bzdurnym porównaniu microformats i RDF, to wobec sugestii, że microformats odgrywa znaczną rolę w rozwoju Semantic Web postaram się jednak sklecić kilka zdań.

mikrowynalazki

Ilekroć po dłuższej przerwie (np. takiej wakacyjnej) zajrzę na chwilę do Sieci, znajduję coś, co przyprawia mnie o ogólne załamanie i boleśnie przypomina prawdziwość starej maksymy — nikt nigdy niczego nie rozumie. Tym razem trafiłem na rozważania Bartłomieja o „obecnie raczej skromnych” zastosowaniach „wynalazku” microformats.

archiwalne:

Starszych wpisów szukaj w archiwum tematu lub ogólnym.