Tabulator (Firefox Extension + Opera Widget)

Znany zapewne wszystkim miłośnikom technologii Sieci Semantycznej Tabulator doczekał się niedawno wydania w postaci rozszerzenia Firefoksa. Co prawda jeszcze jako alpha, ale to zawsze coś. :-)

Sposób używania tego rozszerzenia jest właściwie identyczny jak oryginału, czyli ... tak samo onieśmielający dla przypadkowych użytkowników. Jednak po krótkiej chwili i uchwyceniu właściwego podejścia do tego co widzimy i dlaczego, okazuje się, że Tabulator to narzędzie całkiem sprawne i w gruncie rzeczy przełomowe w zakresie przeglądania dowolnych danych RDF. Zdecydowanie polecam, zwłaszcza tym, u których tradycyjnie stosowany do przedstawiania danych RDF format RDF/XML wywołuje (słuszne skądinąd) obrzydzenie ;-)

Poniżej kilka przykładów działania Tabulatora w wersji Firefox Extension. Przy okazji całkiem ładnie jawi się tutaj idea „Linked Data” — wychodząc z dokumentu opisującego np. profil SIOC tej strony znajdujemy nie tylko dane na temat bloga jako takiego (rys.1), ale dochodzimy w inne powiązane miejsca, np. znajdujemy profil FOAF autora (rys.2) czy choćby profil Pet jego kotki (rys.3). A wszystko to dzięki naturalnej tendencji łączenia się grafów RDF w większe całości — mniej więcej tak widzi Sieć agent SW.

Rys.1 [powiększ]

Rys.2 [powiększ]

Rys.3 [powiększ]

 

Analogiczny widget dla Opery istnieje już od dawna. Nie opisywałem go, bo jakoś sama idea widgetów jako takich dziwnie mało mi odpowiada. Z jakiegoś powodu narzędzie to nie spotkało się z przyjęciem tak ciepłym jak w przypadku wersji dla Firefoksa, chociaż efekty działania są właściwie analogiczne (rys.4).

Rys.4 [powiększ]

Komentarze

#1 | 2007.09.11 19:14 | ffreak

W wiedzą wszyscy, że Fx3 ma mieć natywny UI do przeglądania mikroformatów? I że jak najbardziej w planach jest wsparcie dla innych how-to-embed-rdf-in-html technologii?

http://glazkov.com/blog/margin-marks/
http://flickr.com/photos/dglazkov/sets/72157601860335196/

Nie jest to w 100% pewna informacja, ale o ile tylko developerzy się wyrobią, to będzie:

"Semantic data is still viewed as a very small part of Firefox 3, so they're not going to wait until the various communities give them input.

They have a release schedule to stick to and will ship with whatever is available at the time. The next update to the semantic data UI and programming API might not come for some time (12 - 18 months)... so it's important to get as much right the first time as possible."

to z public-rdf-in-html-tf@w3.org

 

Uwaga: Ze względu na bardzo intensywną działalność spambotów komentowanie zostało wyłączone po 60 dniach od opublikowania wpisu. Jeżeli faktycznie chcesz jeszcze skomentować skorzystaj ze strony kontaktowej.