SIOC — odcinek #1: wstęp teoretyczny

SIOC (Semantically Interlinked Online Communities) Ontology provides main concepts and properties to describe the information from online community sites (e.g, bulletin boards, forums and weblogs) on the Semantic Web.

Wygląda na to, że jest to ontologia, na którą czekałem — dotychczas opisywanie aktywności blogowej w kategoriach Sieci Semantycznej było trochę karkołomne, z braku jasnej i popularnej ontologii. Popularnej — to ważne. Problem nie w tym, żeby zrobić własny opis dowolnej dziedziny pojęciowej, ale by zrobić go tak, aby inni zechcieli z niego korzystać. Ponieważ SIOC jest zauważalne ostatnio coraz częściej, z pewnością warto poświęcić sprawie dłuższą chwilę.

W przeciwieństwie do innych ontologii dla społeczności (np. takich jak SWRC) SIOC jest przeznaczony dla użytkowników „zwykłych stron” i „zwykłych społeczności”, bez skrzywienia w kierunku środowisk akademickich, publikacji, dysertacji, afiliacji i całego tego odstraszającego bajzlu. „Online community site” w przypadku SIOC jest tym, czego wszyscy od dawna używamy na co dzień — forum, blogiem, listą mailingową itp. Czyżby wreszcie ontologia dla prawdziwych ludzi?

blog jako sioc:Forum

Deklaracja w cytacie przedstawionym na wstępie skłania do sprawdzenia, czy ontologia SIOC potrafi sprawnie opisać rzeczywistość realnej blogosfery. Już po szybkim sprawdzeniu zawartości wydaje się to całkiem oczywiste. Na moje oko podstawowe mapowanie odpowiednie dla bloga powinno wyglądać tak:

Odpowiedniki pojęć występujących na blogu i w ontologii SIOC
blogSIOC
pojęcia podstawowe
stronaSite
blogForum
wpisPost
komentarzPost
autorUser
relacje
blog umieszczony na stronieForum has_host Site
Site host_of Forum
wpis opublikowany w ramach blogaPost has_container Forum
Forum container_of Post
autor wpisuPost has_creator User
User creator_of Post
komentarz do wpisuPost reply_of Post
Post has_reply Post
wpis powiązany z innym wpisemPost related_to Post

Oczywiście każda z wymienionych klas posiada kilka mniej lub bardziej przydatnych atrybutów — po szczegółowy opis odsyłam do specyfikacji.

Trzeba ponadto pamiętać, że SIOC funkcjonuje w świecie, w którym istnieją już inne mocno rozpropagowane ontologie. W szczególności nasuwają się tutaj powiązania z FOAF, AtomOwl, RSS 1.0 oraz jak zawsze wszechobecnym DC. Na przykład: sioc:User jest klasą opisującą użytkownika w sensie jego działalności w ramach danej społeczności i/lub strony, czyli jest to raczej jego konto, nie fizyczna osoba. Opis osoby jako takiej wykonać najlepiej „standardowo”, czyli za pomocą foaf:Person. A zatem przydatna jest relacja łącząca te dwie klasy i faktycznie istnieje: sioc:User sioc:account_of foaf:Person.

Semantically Interlinked

Prawdziwym celem SIOC nie jest jednak jedynie opisanie faktu, że istnieje blog, wpis, autor i reszta — celem jest wprowadzenie zrozumiałych (czytaj: przetwarzalnych maszynowo) powiązań między publikowanymi treściami. Sama ontologia służy właściwie jedynie zdefiniowaniu interfejsu między różnymi źródłami danych. Tylko albo aż — praktycznie niewiele wiecej potrzeba, reszta to tylko aplikacje i pomysłowość ich twórców. Obrazki w szerszym kontekście przedstawiają właściwie to, czego w oczywisty sposób oczekujemy w (naturalnym w Sieci Semantycznej) podejściu do zasobów Internetu.

Powiedziawszy powyższe należałoby teraz przedstawić sposób wykorzystania ontologii SIOC na przykładzie niniejszego bloga. Trzeba by tutaj dodać zarówno profil SIOC (via <link rel="meta" type="application/rdf+xml" title="SIOC" href="..." /> czy jakoś tak), jak również uzupełnić opis poszczególnych wpisów (i komentarzy!) w eRDF. Niestety to wymaga chwili skupienia, a cały dzisiejszy zapas wykorzystałem na sklejenie powyższego tekstu z notatek sprzed mniej więcej pół roku... ;-) Zatem eksperyment praktyczny będzie musiał chwilkę poczekać...

Komentarze

#1 | 2007.02.22 11:04 | John Breslin

Hi Michał -

Thanks to Tomasz and Maciej D. here at DERI Galway, I got a translation of this post.

I'm glad that you've found SIOC and that it may serve your future needs - please join our sioc-dev mailing list and say hi

All the best,

John.
--

#2 | 2007.02.23 11:13 | MiMaS

Well, I don't know if your translation contains the last two sentences of the post above... If so, you should notice that some parts of this text are dated about six months ago. For now this is as fast as I can go with new SemWeb stuff... But no worry, I will be watching you at DERI, and will join some day for sure ;-)

 

Uwaga: Ze względu na bardzo intensywną działalność spambotów komentowanie zostało wyłączone po 60 dniach od opublikowania wpisu. Jeżeli faktycznie chcesz jeszcze skomentować skorzystaj ze strony kontaktowej.