accesskey w nowej Operze

Krótko: ciekawa rzecz, którą jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności zauważyłem dopiero dzisiaj — Opera 9.02 po naciśnięciu magicznej kombinacji [Shift+Esc] pokazuje listę skrótów klawiszowych zdefiniowanych atrybutami accesskey. Dzięki temu nie trzeba wciskać „w ciemno” [Shift+Esc, cośtam] ani szukać skrótów w trybie „accessibility layout”.

lista skrótów tej strony w Operze

Co ciekawe wersja windowsowa jako opis skrótów pokazuje treść linków, a nie ich title jak wersja linuksowa na obrazku powyżej. Uważam to za gorsze rozwiązanie — skoro title jest, to czemu z niego nie korzystać..? Trochę dziwna jest również kolejność wyświetlania skrótów, ale ... i tak jest lepiej niż było ;-)

I jeszcze jedno, uprzedzając zachwyty zapaleńców — nie, nie myślę, że wpłynie to znacząco na popularność atrybutu accesskey mimo, że jest to IMHO jedna z najbardziej przydatnych funkcjonalności. Podobnie przydatny jest istniejący w Operze od dawna „navigation bar” i wcale nie wpływa on na popularność tagów nawigacyjnych <link rel="...">... :-/

Komentarze

#1 | 2006.10.23 11:07 | quiris

Wersja windowsowa również podaje treść title, tyle, że czasami ten mechanizm może zawodzić i pokazują się wtedy odnośniki :)

#2 | 2006.10.23 11:20 | MiMaS

Hmmm.. interesujące. A co konkretnie powoduje to, że „czasami ten mechanizm może zawodzić”? I to na tej samej stronie, na której wersja linuksowa działa ok?
BTW: Windows: build 8585, Linux: build 434.

#3 | 2006.10.31 13:13 | Rafal

Ja rowniez uzywam Opera 9.02 dla Windows i nie zauwazylem problemu o ktorym wspominasz w swoim newsie.
Byc moze on wystepuje tu i tu, tylko Ty rowniez tego nie zauwazyles w wersji dla Linuxa.

#4 | 2006.11.05 22:49 | Wojciech Bednarski

W Operze 9.02 na Mac OS X pojawia się tekst odnośnika, a kolejność jest jeszcze inna niż na Twoim screenie :]

Generalnie to dobre rozwiązanie, które jak do tej pory widziałem tylko w Konquerorze.

#5 | 2006.11.06 08:29 | MiMaS

Generalnie to dobre rozwiązanie, które jak do tej pory widziałem tylko w Konquerorze.

Z tym, że rozwiązanie stosowane w Konquerorze jest, IMHO, niedobre. Dla przypomnienia: naciśnięcie i puszczenie Ctrl w Konquerorze (u mnie wersja 3.5.4-0.5.fc5) powoduje umieszczenie na stronie mnóstwa kwadracików z literkami poszczególnych skrótów. Tam gdzie jest zdefiniowany accesskey, tam on jest użyty jako skrót. Tam gdzie nie ma zdefiniowanego takiego atrybutu, użyta jest jakaś literka (chyba pierwsza wolna z nazwy linku). Niestety skróty te są pokazane na ekranie w miejscu linku, a nie zebrane w jakiejś liście. Stąd, żeby zobaczyć np. na tej stronie skrót klawiszowy 0, który jest dopięty do linku [KEY] na dole musisz przeskrolować stronę :-/ Wprowadza to chaos zasadniczo sprzeczny z przeznaczeniem tej funkcji... A może można to zmienić, tylko ja o tym nie wiem?

Accesskey ujawnione w Konquerorze

Jak dotąd pomysł z Opery podoba mi się zdecydowanie najbardziej.

#6 | 2006.11.06 20:03 | Wojciech Bednarski

A może można to zmienić, tylko ja o tym nie wiem?

Z chęcią bym przeglądnął opcje w Konquerorze, ale od niedawna mieszkam w Wawie i mam tu tylko PowerBooka, więc nie mam jak sprawdzić :]

 

Uwaga: Ze względu na bardzo intensywną działalność spambotów komentowanie zostało wyłączone po 60 dniach od opublikowania wpisu. Jeżeli faktycznie chcesz jeszcze skomentować skorzystaj ze strony kontaktowej.