Opera SPARQL Query Engine
Opera SPARQL Query Engine — serwer realizujący zapytania SPARQL na modelu stworzonym z publicznych danych Opera Community. Nie wiem dokładnie czym są owe „publiczne dane”, ale z pewnością zawierają źródła RSS z blogów. Zerknijmy dla przykładu co tam ostatnio słychać u Roberta:
PREFIX dc: <http://purl.org/dc/elements/1.1/>
SELECT ?data ?title
WHERE {
?item dc:title ?title .
?item dc:issued ?data .
FILTER regex(str(?item), "http://my.opera.com/quiris/blog")
}
ORDER BY DESC(?data)
LIMIT 10
O, fajnie, jest jakiś wynik w elegancko sformatowanym XML-u. Niestety po bliższym przyjrzeniu się widać, że jednak kicha — dane są mocno niekompletne. Ale ok, to można na razie przeboleć, „experimental server” itd. Gorzej, że w samych zapytaniach szybko zaczynają się schody... Co z tego że „model [...] consists of 2695114 triples” skoro w praktyce nie można zadać żadnego sensownego zapytania — próba czegoś choćby odrobinę mniej banalnego skutkuje brutalnym:
Your query results could not be returned in the time alotted. The query was most likely too complex.
:-(
Jednak mimo nikłej w tej chwili wydajności sam pomysł wyrażenia danych tworzonych przez tak dużą społeczność jak Opera Community przez RDF i wystawianie ich na świat poprzez serwis realizujący zapytania SPARQL jest godny zauważenia, nagłośnienia i poparcia. Zdecydowanie zgadzam się z podnoszącymi się gdzieniegdzie (nieśmiale jeszcze) głosami, że SPARQL wykorzystany jako protokół zapytań do danych via HTTP jest tym, co połączy cały ten zgiełk o nazwie „Web 2.0” z technologią Sieci Semantycznej. Mocny, ciekawy interfejs + społeczność aktywnie tworząca zawartość Sieci + dane w formacie dostępnym zarówno dla człowieka jak i dla maszyny/agenta + łatwa integracja tych danych na przestrzeni całego globu — dopiero w takim ujęciu Internet zaczyna się robić interesujący. :-)
2005.12.01 | skomentujesz? |
tagi » semantic web, w sieci, sparql, opera
Komentarze
Brak komentarzy do tego wpisu.
Uwaga: Ze względu na bardzo intensywną działalność spambotów komentowanie zostało wyłączone po 60 dniach od opublikowania wpisu. Jeżeli faktycznie chcesz jeszcze skomentować skorzystaj ze strony kontaktowej.