Semantic Web at Opera

Wspominałem jakiś czas temu serwis Opera SPARQL Query Engine, a wczoraj zauważyłem blog Semantic Web at Opera. To sugeruje, że Opera Community całkiem poważnie traktuje Sieć Semantyczną i powoli zaczynam wierzyć w slogan „Simply the Best Internet Experience” (choć sam członkiem tego community nie jestem).

Zresztą, jak zawsze, radość płynie z rzeczy małych. Na przykład od jakiegoś czasu na blogach w Opera Community dostępny jest link FOAF do pliku RDF zawierającego dane o właścicielu danego bloga i ludzi których „zna”, a w przypadku blogów zbiorowych lub forów — :dane o grupie i jej członkach. Plik ten wykorzystuje oczywiście ontologię FOAF, a także DC, bio i geo, czyli standardowy zestaw wykorzystywany często i z sukcesami. :-) Stanowi to naturalne (i rosnące!) źródło danych do wszelakiego eksperymentowania np. ćwiczeń z języka SPARQL...

Na przykład pobranie aktualnej listy członków grupy „Polskie forum Opery” wraz adresami blogów (stronami domowymi) i adresami prywatnych plików FOAF (do dalszej obróbki np.) jest żenująco wręcz banalne:

PREFIX rdf:  <http://www.w3.org/1999/02/22-rdf-syntax-ns#>
PREFIX rdfs: <http://www.w3.org/2000/01/rdf-schema#>
PREFIX foaf: <http://xmlns.com/foaf/0.1/>

SELECT ?name ?homepage ?foaf
FROM <http://my.opera.com/polski/xml/foaf/>
WHERE {
?m rdf:type foaf:Person ;
foaf:name ?name .
OPTIONAL { ?m foaf:homepage ?homepage } .
OPTIONAL { ?m rdfs:seeAlso ?foaf }
}

Albo mały wgląd w szczegóły upublicznione przez Roberta:

PREFIX rdf:  <http://www.w3.org/1999/02/22-rdf-syntax-ns#>
PREFIX bio: <http://purl.org/vocab/bio/0.1/>
PREFIX foaf: <http://xmlns.com/foaf/0.1/>

SELECT ?name ?plec ?urodzony
FROM <http://my.opera.com/quiris/xml/foaf/>
WHERE {
?ppd rdf:type foaf:PersonalProfileDocument ;
foaf:topic ?p .
?p rdf:type foaf:Person ;
foaf:name ?name .
OPTIONAL { ?p foaf:gender ?plec } .
OPTIONAL { ?p bio:event [ a bio:Birth ; bio:date ?urodzony ] }
}

Itd., itp., można się nad tym znęcać długo. Nawet i przy pomocy narzędzi typu FoaF Explorer...

Szkoda tylko, że RDF-y z Opera Community ... mają błędy — niektóre identyfikatory rozpoczynają się cyframi. Niby banał i szczegół, ale jednak nie zawsze tolerowany. Na przykład ARQ wypisuje błędy podczas parsowania takiego pliku, a RAP w ogóle odmawia współpracy... :-/

Komentarze

#1 | 2006.02.15 15:16 | nbw

Patrzę na te błędy.. chyba autorzy serwisu dali za wielką swobodę użytkownikom i się przeliczyli wierząc, że userzy będą podawać sensowne dane.

Niestety, jest cała masa "chakierów", którzy będą podawać swoje 5%%%_nikusie_%%%5 w ten sposób.

#2 | 2006.02.15 15:36 | MiMaS

E tam, niech sobie podają jak chcą.. Ale skoro się coś wykorzystuje jako rdf:nodeID czy dowolny inny identyfikator to wypadałoby to przerobić na postać zgodną z wymaganiami specyfikacji, prawda? Zwłaszcza, że wystarczy dokleić z przodu jakąś literę...

#3 | 2006.02.21 14:37 | MiMaS

No i proszę — kilka dni później linki FOAF zniknęły z blogów Opera Community. Pod adresem .../xml/foaf/ jeszcze jest wspomiany RDF, ale jak długo?
Czyżbym się pospieszył?

 

Uwaga: Ze względu na bardzo intensywną działalność spambotów komentowanie zostało wyłączone po 60 dniach od opublikowania wpisu. Jeżeli faktycznie chcesz jeszcze skomentować skorzystaj ze strony kontaktowej.