What Is RDF. Ponownie

Klasyczny artykuł „What Is RDF” na XML.com doczekał się trzeciego wydania.

Z powodu chronicznego braku czasu ograniczę się jedynie do wskazania tego faktu. Recenzja może kiedyś. Na pierwszy rzut oka wydaje się lepszy, choćby z powodu zmniejszenia nacisku na format RDF/XML na rzecz N3 i Turtle...

Przy okazji zwróć uwagę na adres URL tego artykułu — pozostawiono oryginalny z 2001 roku. Artykuł, który dotychczas znajdował się w tym miejscu został przeniesiony w inne miejsce, obok. Uzasadnienie z punktu widzenia Sieci Semantycznej wydaje się proste: to nie jest nowy artykuł, tylko stary o nowej treści. Mimo, że treść się zmienia, to zasób (czyli artykuł, dokument na WWW) pozostaje ten sam, zatem jego identyfikator URI (w tym przypadku URL) pozostaje także ten sam.

Ciekawa decyzja, zwłaszcza w sytuacji, gdy identyfikacja zasobów zmiennych w czasie wciąż budzi kontrowersje. Czy dokument o zmienionej treści i autorze jest nadal tym samym dokumentem...?

Komentarze

#1 | 2006.07.30 21:26 | makowski

nie znam się. ale data -- powinna być nowa. dla historycznej akuratności. inaczej (kiedyś) jakiś Historyk -- będzie mylnie datować fakty...
data to data; a to jest manipulowanie przeszłością...;-)

#2 | 2006.07.31 08:16 | MiMaS

Przecież data jest nowa — artykuł jest podpisany: „by Joshua Tauberer July 26, 2006”.
To, że fragment URL-a wygląda jak data, nic nie znaczy — to tylko sztuczka na uzyskanie unikalnej wartości. W żadnej specyfikacji formatu URL nie jest zapisane, że zawiera on jakąś datę... Fakt, że http://www.xml.com/pub/a/2001/01/24/rdf.html interpretujemy jako coś z 24 stycznia 2001, jest jedynie wynikiem ludzkiej zdolności skojarzeń i nadinterpretacji.

 

Uwaga: Ze względu na bardzo intensywną działalność spambotów komentowanie zostało wyłączone po 60 dniach od opublikowania wpisu. Jeżeli faktycznie chcesz jeszcze skomentować skorzystaj ze strony kontaktowej.