archiwum wpisów z lipca 2006

poniedziałek — czas zapolować na demony

Kiedy System Informatyczny staje się Dużym Systemem Informatycznym?

What Is RDF. Ponownie

Klasyczny artykuł „What Is RDF” na XML.com doczekał się trzeciego wydania.

niekompetencja, kłamstwa, interesy

Wbrew pozorom nie będzie o politykach. ZDNet News uraczyło nas wczoraj artykułem o intrygującym tytule Google exec challenges Berners-Lee. Jest to krótki zapis interakcji w jaką wdali się Tim Berners-Lee („the father of the Web”) i Peter Norvig („Google Director of Search and AAAI Fellow”) podczas AAAI06.

Ontologie dla laików aka poradnik sapera — odcinek #2

Kontynuując wątek min i pułapek w ontologiach... rdfs:domain i rdfs:range mają bardzo poważne konsekwencje — nie są założeniami do sprawdzenia (które mogą wygenerować błędy jeśli nie będą spełnione) tylko przesłankami prowadzącymi do konkretnych wniosków.

Sieć Semantyczna bliżej niż myślisz(?)

W ramach nadrabiania niewątpliwych zaległości w czytaniu blogów wszelakich trafiłem na jeszcze całkiem świeży tekst o intrygującym tytule Why the World is ready for the Semantic Web. Opinia autora sprowadza się właściwie do zdania: some of the biggest and best projects on the web today are based on Semantic Web principles - they just don't happen to be using Semantic Web technologies. W pierwszej chwili brzmi dosyć głupio, nie da się ukryć... Jednak po zastanowieniu należy chyba przyznać mu rację, a przynajmniej poważnie wziąć pod uwagę przedstawione sugestie.

Ontologie dla laików aka poradnik sapera — odcinek #1

Rozważając praktyczne zastosowania Sieci Semantycznej nie da się uciec od problemu definiowania ontologii, choćby i w OWL. A ponieważ zagadnienie to jest samo w sobie dosyć skomplikowane (choć nie niewykonalne jak widać np. po SchemaWeb) bardzo łatwo popełnić kilka smutnych w konsekwencjach błędów. Zamierzam w tym i kilku następnych wpisach zanalizować, a przynajmniej zapisać sobie ku pamięci, jakie błędy można popełnić przy definiowaniu ontologii, jeśli „zapomni się” zrzucić bagaż codziennego (przynajmniej dla mnie) myślenia kategoriami, które sprawdzają się w systemach informatycznych, ale zupełnie nie pasują do otwartego świata Semantic Web.

DL w OWL wstydliwie skrywane(?)

Przeglądając niedawno rekomendacje W3C dotyczące OWL (a jest ich dziwnie sporo) zastanowiła mnie znikoma ilość (żeby nie powiedzieć całkowity brak) odwołań do formalizmu logiki opisowej (Description Logic), który to podobno jest podstawą OWL DL.