archiwum wpisów z czerwca 2004

narysuj mi UML-a

Język UML jest dzisiaj standardem przemysłowym w projektowaniu oprogramowania i jako taki powinien być używany praktycznie wszędzie. Niestety w rzeczywistości tak nie jest z bardzo prostego powodu — programy do modelowania z użyciem UML są duże, skomplikowane i niejednokrotnie drogie, co powoduje, że nie każdy ma czas, pieniądze i ochotę używać ich na co dzień. A UML nie używany "normalnie" traci popularność, moc oddziaływania i większość sensu swojego istnienia.

parametryzacja

Problem jest stary, niemal tak stary jak systemy informatyczne w ogóle — użytkownik dla systemu czy system dla użytkownika?

zniecierpliwienie i arogancja

Biorąc pod uwagę złożoność [komputerów i programów], to zdumiewające, że ludzie w ogóle tworzą oprogramowanie. Jak rozwinęliśmy umiejętności pozwalające na sterowanie zdecydowanie logiczną maszyną? Niezbędne ku temu zdolności mają niewiele wspólnego z polowaniem, wymykaniem się zdobyczy, czy wabieniem partnera. Niemniej jednak doczekaliśmy czasów, w których oprogramowanie stanowi centralny punkt naszego życia ekonomicznego i kulturalnego i to właśnie programiści są w stanie je stworzyć.

Symbian Technical Day in Warsaw, Poland

Wczorajszy dzień w całości spędziłem na uczestnictwie w Symbian Technical Day. Rzecz się odbywała oczywiście w stolicy, a więc w moim przypadku wymagało to dodania do czasu wynikającego z agendy jeszcze 10 godzin w samochodzie, w tym ponad 2 w warszawskich korkach.

przeanalizujmy to spokojnie

Dowolny klient, odbiorca dowolnego systemu infomatycznego, mimo kilku niezaprzeczalnych zalet ma zawsze jedną podstawową wadę — nie umie powiedzieć czego chce. To jest pewnik, zagwarantowany przez definicję klienta jako takiego — sam z siebie nie umie sformułować wymagań na jakimś zadowalającym poziomie technicznej szczegółowości. A nawet jeśli czasem mu się wydaje, że umie, jeśli na przykład ma swoich informatyków, który zechcą przygotować specyfikację wymagań, to wychodzi to tak, że wszyscy byliby szczęśliwsi gdyby klient takich rzeczy w ogóle robić nie próbował.

architekt

Most people think of architecture as technical, and the architect as a technical person. And absolutely, the architect must be technical. But there's also a social aspect of the architect role that I think is not well communicated or understood. The architect is the person who will say, "This is the way we do things."

select *

Trafiłem niedawno na artykuł "The Case Against SELECT *", w którym autor podważa zasadność stosowania * w zapytaniach SQL.