archiwum wpisów z października 2005

Graphviz

Kolejna perełka w kolekcji narzędzi na różne okazje: Graphviz - Graph Visualization Software. Dokładnie to, co prawdziwy geek lubi najbardziej — kawałek kodu źródłowego na wejściu i obrazek w jednym z wielu formatów na wyjściu.

Modelowanie niezupełnie rzeczywiste

W najróżniejszych ogólnych opisach i wstępach do technologii mówi się często, że programowanie obiektowe przedstawia związki między pojęciami w sposób analogiczny jak to ma miejsce w świecie rzeczywistym. Dzięki temu oprogramowanie ma być bliższe prawdziwemu światu — opiera się na interakcji autonomicznych obiektów, a nie tylko na wykonywaniu jakiegoś abstrakcyjnego ciągu rozkazów. Zgodnie z tym wszelkie dodatkowe technologie, które wyewoluowały z tego paradygmatu, w szczególności UML, oferują zestaw pojęć i notacji do „modelowania świata”. Taki model przekłada się potem na klasy, które w założeniu mają reprezentować obiekty lub pojęcia rzeczywiste czy chociażby wyobrażalne oraz relacje między nimi. Zadziwiające, jak łatwo udowodnić, że jest to bzdura... Chociażby wykorzystując stary (nawet jeśli znany, to wart przypomnienia) przykład z kwadratem i prostokątem.

HTML Slidy

Wczoraj zupełnie przypadkowo trafiłem na HTML Slidy : Slide Shows in XHTML. S5 idzie w odstawkę, bez dwóch zdań.

Diagramy aktywności w modelowaniu workflow

„Workflow” to „buzzword” z gatunku tych nielicznych, które użyte w dobrze dobranym kontekście brzmią nawet lepiej niż „XML”. Precyzyjnie wstawione we właściwie uszy „workflow” może uzasadnić nawet przebudowanie od zera systemu dla klienta, który teraz sam już nie rozumie jak mógł dotąd funkcjonować nie znając tego zbawiennego pojęcia.