Semantic Radar + Ping the Semantic Web.com

Przesadzony nagłówek prasowy tanio sprzedam: „Firefox nadal przoduje w dodatkach dla Sieci Semantycznej”. ;-)

Tym razem znalazłem małe rozszerzenie zwane Semantic Radar for Firefox (albo też SIOC Detector).

It is a browser extension which inspects web pages for links to Semantic Web metadata and informs about presence of it by showing an icon in browser's status bar. Currently it supports SIOC, FOAF and DOAP metadata.

New: Semantic Radar can now ping the Semantic Web Ping Service when metadata are detected. This allows for a community based discovery of the Semantic Web data.

Semantic Radar for Firefox znajduje profil FOAF

Zasadnicza różnica w stosunku do innych rozszerzeń ujawniających zapisane na stronie informacje DOAP, FOAF, czy inne DC, polega właśnie na tym szczególe podanym powyżej jako „New”. Sam fakt wejścia na stronę zawierającą zlinkowany plik RDF z profilem FOAF, DOAP czy SIOC (np. FOAF na stronie tego bloga) powoduje wysłanie pinga do serwisu Ping the Semantic Web.com. Każde. Z tego powodu adres dezinformacja.org/pub/mimas.rdf pojawił się w dziale „Recently updated FOAF documentstej strony kilkakrotnie w ciągu dzisiejszego dnia. Zupełnie bez powodu, bo w moim profilu nic się nie zmienia...

Pomijając jednak nadmiar pingów generowanych przez Semantic Radar sama idea połączenia z Ping the Semantic Web wydaje się całkiem ciekawa — nagle(?) okazuje się(?) że istnieje w Internecie mnóstwo stron z danymi RDF. Mnóstwo. Tylko, że zupełnie tego nie widać... Dokładnie tak jak napisał autor tego serwisu na swoim blogu:

The characteristic of semantic web documents is that they are not intended for humans, but for software agents (like search engines crawlers, personal agent software like Web Feed Readers, etc). The consequence is that humans do not see these documents, so no body really knows that the Semantic Web is growing and growing on the current Web.

This is the purpose of this new Semantic Radar: unveiling the Semantic Web to humans

I trzeba przyznać, że zarówno Semantic Radar jak i Ping the Semantic Web radzą sobie z tym doskonale... :-)

Side note to myself: Szczerze mówiąc ruch, jaki obserwuję na stronie Ping the Semantic Web.com, utwierdza mnie w przekonaniu, że Sieć Semantyczna rośnie w siłę. Na świecie, nie u nas. Równocześnie anglojęzyczny odzew na niektóre moje wypociny (np. na post poprzedni na #swig i sporo maili) oznacza, że istnieją ludzie dosyć mocno zainteresowani wszelkimi tego typu inicjatywami. Znowu — na świecie, nie u nas.

Niestety ubóstwo mentalne przeciętnego obywatela IV RP ogranicza jego zainteresowanie technologiczne niemal wyłącznie do dyskusji na temat „czemu używasz takiej chujowej przeglądarki?” (nieautoryzowany, choć całkowicie prawdziwy cytat z niegdyś mocno aktywnego i szeroko znanego blogera polskiego)... Fakt, że w ostatnim zdaniu użyłem zwrotu „ubóstwo mentalne” jest jeszcze bardziej przerażający. Po pierwsze takie określanie własnych rodaków stawia mnie w jednym rzędzie z kolesiami wygłaszającymi wszelkiego rodzaju bzdury o blogowaniu. A po drugie, oznacza to, iż Krzysztof może mieć rację zmieniając język wypowiedzi... :-/

Komentarze

#1 | 2006.08.22 15:09 | stan

prawda, na szafranek.net zawsze można bylo znaleźć garśc bardzo dobrych artykułów, teraz nadal będzie można, ale już nie w naszym ojczystym języku. jak dla mnie jest to problem nie z powodu samego języka angielskiego, ale z tego powody że Krzychu w ten sposób przestaje wspierać nas polskimi tekstami - i chyba właśnie z takich powodów polska sieć nie rozwija się w takim tempie jak powinna.

co do tego „ubóstwa mentalnego” to w pewnym stopniu się z Tobą zgadzam, sam należe do tej grupy ludzi którzy nie interesowali się w większym stopniu RDF czy innymi z tym związanymi technologiami, ale powodem tego było mało tekstów polskich wprowadzających do tego. twój blog jest jednym z nielicznych opisujący właśnie zasady RDF, choć już bardziej profesjonalnie - czyli mniej zrozumiale dla mnie, czy dla większej ilości czytelników.

no i pewnego rodzaju mój manifest i prośba. jakie teksty poleciłbyś mi czy innym, wprowadzające do technologii które opisujesz?

#2 | 2006.08.23 08:12 | MiMaS

Krzychu w ten sposób przestaje wspierać nas polskimi tekstami - i chyba właśnie z takich powodów polska sieć nie rozwija się w takim tempie jak powinna

Nie z takich.

jakie teksty poleciłbyś mi czy innym, wprowadzające do technologii które opisujesz?

Po polsku? Żadne. Mogę za to kilka odradzić.
Po angielsku — znajdziesz jeśli poszukasz...

#3 | 2006.08.23 15:51 | skruk

Kolega ktory napisal Semantic Radar wlasnie przed chwila przybiegl do mnie podexcytowany ze jakims cudem jego komponent dotarl az do Polski. Nie byl w stanie przeczytac tresci twojego artykulu - ale i tak byl bardzo zadowolony.

Nie musze ukrywac ze ja rowniez przyjalem TheTarPit z duzym zadowoleniem - bylo nie bylo - po kilku latach w badaniach nad Semantic Web spedzonych za granica troche sie zdystansowalem sie od Polskiej sceny. A tu mila niespodzianka. Musze poswiecic troche wiecej czasu na wgryzienie sie w tego bloga.

Pozdrawiam

#4 | 2006.08.23 22:14 | MiMaS

podexcytowany ze jakims cudem jego komponent dotarl az do Polski

Aha, a konkretnie co jest cudem — że w Polsce też mają Internet, czy że rozumieją kilka słów po angielsku? :->

po kilku latach w badaniach nad Semantic Web spedzonych za granica

O, to, to... za granicą. Właśnie.

Ale zostawmy na boku moje narzekania na zaściankowość i miałkość własną.. Koledze gratuluję pomysłu :-)

#5 | 2006.08.24 16:38 | skruk

Aha, a konkretnie co jest cudem — że w Polsce też mają Internet, czy że rozumieją kilka słów po angielsku? :->

Raczej chodzilo o to ze SIOC tak na prawde dobiero sie rozkreca i to byl jego pierwszy komponencik z tym zwiazany. Bynajmniej nie chodzi o to ze w Polsce informatyka zle stoi. Wrecze przeciwnie - z calym moim zespolem (w porywach 10 osob z Gdanska :-> )spokojnie udawadniamy ze inni moga tylko zalowac ze nie sa z Polski.

O, to, to... za granicą. Właśnie.

Ale zostawmy na boku moje narzekania na zaściankowość i miałkość własną.. Koledze gratuluję pomysłu :-)

No coz - gdyby sie dalo to wolabym ten doktorat konczyc w Polsce - ale niestety zainteresowanie profesorow na polnocy Polski bylo znikome, a mozliwosci rozwoju jakie zaoferowalo mi DERI sa nie do pobicia (apropos - caly czas rekrutujemy :-> )

Uldisowi przekaze gratulacje.

Jeszcze raz gratuluje serwisu - chyba pierwszy powazny o Semantic Web po polsku na jaki sie natknalem

 

Uwaga: Ze względu na bardzo intensywną działalność spambotów komentowanie zostało wyłączone po 60 dniach od opublikowania wpisu. Jeżeli faktycznie chcesz jeszcze skomentować skorzystaj ze strony kontaktowej.