archiwum wpisów z maja 2006

to teraz Wam powiem coś dziwnego

istnieją ludzie, nie całkiem tępi i nie całkiem pozbawieni wiedzy o tym czym jest Internet, strony, dizajny i inne takie, którzy wbrew wszelkiemu rozsądkowi nie zobaczą Waszej wypasionej grafiki. Chętnie skorzystają np. z atrybutu alt czy innych niegraficznych pomocy, ale jeśli ich nie ma... No cóż, do zobaczenia innym razem. Albo wcale.

Konferencje

W maju tego roku odbyły się dwie konferencje ciekawe z mojego punktu widzenia. Pierwotnie swoją uwagę skoncentrowałem głównie na JUC2006 Natomiast dosyć małą uwagę przywiązałem w pierwszej chwili do XTech 2006. No i niestety to był błąd. Update [2006.05.22]: rusza konferencja WWW2006.

Kariera eksperta Dyzmy

Nie zawsze mam ostatnio czas (i ochotę) śledzić polskie blogowisko, więc pewnie jestem w sporym niedoczasie. Ale mimo to już któryś raz spotykam wzmiankę o moim blogu w bliskim sąsiedztwie słowa „ekspert”

Dlaczego to nie chwyta, czyli szukanie dziury w 2.0

Im dalej zagłębiam się w różne mniej lub bardziej skomplikowane pojęcia związane z ideą Semantic Web (a do zgłębienia mam jeszcze sporo) tym bardziej zadziwiający wydaje mi się fakt, że tak mało o tych technologiach wie tzw. społeczeństwo (informacyjne bądź co bądź). Zastanawiając się nad sposobem przezwyciężenia takiego stanu rzeczy dochodzę nieodmiennie do wniosku, że jedyna szansa na zainteresowanie ogółu celowością urzeczywistniania idei Sieci Semantycznej to połączenie jej z jakimś marketingowym bełkotem, który „dizajnerzy”, „webdeweloperzy” i przede wszystkim media tak uwielbiają. Z jakimś hasłem, słowem kluczowym, które powtarzane mniej lub bardziej bezmyślne usta osiada w końcu w zbiorowym umyśle warstwą wiedzy powszechnej. Dzisiaj w roli takiego hasła nośnego występuje oczywiście „Web 2.0”.

programista w świecie RDF

O tym, że opis rzeczywistości funkcjonujący w Sieci Semantycznej może być w pewien szczególny sposób interesujący dla programisty już kiedyś wspominałem. Niestety zrobiłem to jak zwykle od środka i poza kontekstem, więc pewnie z czasem nawet ja sam zapomnę o co tam chodziło i dlaczego. Opublikowany stosunkowo niedawno tekst A Semantic Web Primer for Object-Oriented Software Developers natchnął mnie do zrewidowania sprawy i napisania bardziej uporządkowanej (no chociaż troszkę) notatki na temat porównania modelu obiektowego i modelu RDF.